Stará múdrosť hovorí, že víno najlepšie chutí tam, kde bolo stvorené. Najlepší spôsob, ako objaviť vína z Terroir TEKOV je si objednať balíček vína pre Vášnivého someliéra tu.

Príbeh Terorir TEKOV sa začal písať v roku 2012 vďaka priateľstvu deviatich vinárov a ich láske k vínu. Dnes je Terroir TEKOV o.z. organizácia fungujúca na jasných pravidlách, ktorých hlavným cieľom je dôraz na kvalitu vína a propagáciu regiónu. Pri vínach členovia združenia oceňujú najmä eleganciu, sviežosť a mineralitu zo sopečného podložia. Prečítajte si viac o tom, kde sa nachádza Terroir TEKOV.

Mapa Terroir TEKOV

Každý rok v máji organizuje občianske združenie Terorir TEKOV festival vína, ktorý sa koná na nádvorí Levického hradu.  Levický hrad sa nachádza v centre mesta a je k nemu dobrý prístup autom, pešo aj na bicykli. Návštevníci festivalu v historickom areáli Levického hradu odegustujú viac ako 100 lokálnych vín od 12 rodinných vinárstiev, alebo môžu navštíviť Expozíciu histórie vinárstva a vinohradníctva, ktorá sa nachádza pod historickým meštianskym domom z roku 1860 v centre mesta, priamo na Námestí hrdinov.   

Pokiaľ si nájdete viac času a strávite v Leviciach aj celý víkend, môžete si spraviť malú okružnú jazdu po Teroir TEKOV a kochať sa vinohradmi vysadenými na južných svahoch Štiavnických vrchov, obdivovať jedinečnú architektúru alebo navštíviť historické a kultúrne pamiatky ako napríklad Soví zámoček, v ktorom dnes sídli múzeum s pamätnou izbou Franza Schuberta či Kaštieľ rodu Esterházyovcov v neďalekých Želiezovciach.

Levice sú mesto s bohatou, ale trochu zabudnutou vinohradníckou tradíciou. V centre mesta sa stále nachádza veľké množstvo vínnych pivníc, pričom niektoré majú naozaj obrovské rozmery. Priamo oproti hradu, v masíve pod Levickou kalváriou sú vytesané  Schoellerove panské pivnice. Svojou výškou až 4 metre a šírkou 4,5 metra nemajú na Slovensku obdobu a svedčia o histórii využitia podzemných priestorov na spracovanie a archiváciu vína. Veľkých vínnych pivníc je v centre Levíc ešte niekoľko.

Kde sídlia vinárstva v Terroir TEKOV?

Dve vinárstva zo združenia Terroir TEKOV sídlia priamo v Leviciach. Vinárstvo Marvla TINDO je spojenie dvoch priateľov, ktorí spoločne prepadli vášni s názvom víno. Netradičný názov ich vinárstva vznikol spojením ich krstných mien, mar – TIN a vla – DO.  Vinárstvo Marvla TINDO sa nachádza na okraji Levíc, v časti kde sú ešte stále pôvodné staré Levické vinice a hajloky.  Pod jedným z hajlokov vykopali modernú dizajnovú pivnicu, kde dorábajú svoje remeselné vína.

Druhým vinárstvom, ktoré sídli priamo v centre Levíc, v jednej z historických pivníc je Víno Svetík. Súčasná pivnica vznikla spojením viacerých menších starých pivníc a je to fascinujúci labyrint, svet sám o sebe. Ján Svetík pri výrobe vín používa tradičné postupy a technológie bez použitia filtrácie a pomocných aditív. 

Keď idete z Levíc von, smerom na Tlmače, tak po pravej strane sa nachádza pamätník Štefana I. Koháryho. V roku 1664 ho cisár Leopold I. menoval za podmaršála a hlavného kapitána stredoslovenských banských miest. Bol najznámejším bojovníkom, ktorý padol vo veľkej bitke pri Leviciach, v ktorej Habsburgovci porazili Osmanov.  Hneď za týmto pamätníkom je odbočka smerom na Podlužany. 

V Podlužanoch sa nachádza vinárstvo bratov Frtúsovcov. Frtus winery je progresívne vinárstvo, ktoré má svoju jasnú identitu a štýl, s akým k vínu pristupuje. Mladšieho z bratov, Stanislava, láka práca vo vinici a venuje sa jej na plný úväzok. Staršieho Radoslava viac zaujíma samotný proces výroby vína a skúšanie rôznych postupov. Navzájom sa dopĺňajú.

Z Podlužian môžete na svojej ceste po Terroir TEKOV pokračovať do obce Čajkov, v ktorej sa  nachádza najväčšia koncentrácia vinárstiev z celého regiónu.

Víno NICHTA je rozhodne najväčšie a najznámejšie vinárstvo nielen z Čajkova ale aj z celého združenia Terroir TEKOV. Vinárstvo založil Branislav Nichta v roku 1997 a v súčastnosti má jeho vinárstvo v Čajkove modernú vinotéku a degustačnú miestnosť s kapacitou 20 osôb. Branislav Nichta bol priekopníkom moderného, profesionálneho vinárstva a vinohradníctva v regióne. Mnoho jeho vín získalo ocenenia z domácich aj zahraničných súťaží.  

Pivnica ČAJKOV je vinárstvo, za ktorým stojí Marek Uhnák, ktorý pokračuje v rodinnej tradícii a dorába víno klasickým remeselným spôsobom. Známy je tým, že k Peseckej leánke má osobitý vzťah a dorába z nej vína viacerých štýlov. Práve Marek Uhnák bol hlavný iniciátor obrody a renesancie Peseckej leánky v Tekove.

MURÁNI Víno ČAJKOV je rodinné vinárstvo, v ktorom sa realizujú najmä dvaja bratia Martin a Michal, ktorí prebrali štafetu po otcovi, ktorý v Čajkove založil Vinárske a vinohradnícke múzeum. 

Vinárstvo Anton Uhnák je moderným rodinným vinárstvom. Vo vinárstve pracujú s tradičnými odrodami hrozna a snažia sa vyrábať moderné víno s ľahkými chuťami ako aj skúšať tradičné postupy, ktoré sa výborne párujú s miestnou gastronóniou. Vo vinárstve organizujú degustačné akcie na štýl rodinného pohostenia.

Rybník je obec so slávnou a bohatou vinohradnícku minulosťou, ktorá leží na južnom konci výbežku Štiavnických vrchov.

Sídli v nej Vinárstvo Kalina & Kinči, projekt dvoch priateľov – nadšencov dobrého vína a pestovania hrozna. Vinárstvo vzniklo v roku 2016 a vyrábajú moderné, svieže vína pomocou moderných technológií procesom riadeného kvasenia. 

Vinárstvo Michelle je malé rodinné vinárstvo, ktoré v roku 2001 založil vinár a vinohradník Ivan Hajdúch a dnes ho vedie spolu s manželkou a dcérou, ktorá študuje odbor vinohradníctvo a vinárstvo na Mendelovej Univerzite. Sídlo vinárstva je v Hronských Kosihách. Ivan Hajdúch dnes pôsobí ako hlavný vinohradník v PD Žemberovce. 

Pukanec je bývalé banícke mestečko, v ktorom sa nachádzajú najvyššie položené, úradne uznané vinohrady na Slovensku. Nadmorská výška 480 metrov nad morom je rekordná nielen na Slovensku, ale aj v rámci susedných štátov.

Najväčšia vínna pivnica v Pukanci je vinárstvo, za ktorým stojí Ján Rosenberger.  Samotná pivnica sa nachádza v bývalej banskej štôlni, ktorú sa v roku 1900 rozhodol Johannes Ciglan, obchodník s vínom, premeniť na pivnicu. Na túto tradíciu sa rozhodla nadviazať rodina Jána Rosenbergera. 

Brhlovce sú známe skalnými obydliami vytesanými do sopečného podložia.

V jednom zo skalných obydlí sa nachádza vinárstvo Pivnica BRHLOVCE, za ktorým stojí Ján Záborský. Víno dorába klasickým remeselným spôsobom. V degustačnej miestnosti v skalnom obydlí organizuje gurmánske niekoľkochodové degustačné večery.

Okružná jazda z Levíc, cez Podlužany, Rybník, Čajkov, Pukanec, Bátovce a Brhlovce späť do Levíc má dĺžku približne 50 km.  Malé územie, kde žijú a tvoria víno zanietení vinári, hrdí na svoj Terroir.